Nareszcie notatnik bez (zbędnego) zachodu.

tagi::

Dużo notujesz? Możesz ucieszyć się z notatnika który nie zajmuje uwagi niczym więcej poza notowaniem: nie musisz pamiętać o zapisywaniu plików, nadawaniu im nazwy, czy o tym gdzie skończyłeś/aś pracę ostatnio. W dodatku wizualnie też przypomina bardziej tradycyjny notatnik - z pionowo ułożonymi zakładkami :) .

Dodajmy do tego sprawdzanie pisowni, kolorowanie składni dla programistów, losowe cytaty oraz dostosowanie wyglądu wysoce pod własny gust - i mamy notatnik marzeń ;) .

 

How-to - jak włączyć:

Katalog dodatków ("wtyczek").

  1. Sprawdź, czy Twój Notepad++ posiada opcję "Plugin Manager" w menu "Wtyczki". Jeśli nie, wejdź na stronę https://github.com/bruderstein/nppPluginManager/releases - znajdziesz tam najnowszą wersję "PluginManager", którą pobierzesz, klikając (pod napisem "Downloads") link o nazwie kończącej się na "...UNI.zip" (np. "PluginManager_v1.4.9_UNI.zip" dla wersji 32-bitowej) lub "...x64.zip" (np. "PluginManager_v1.4.9_x64.zip" dla wersji 64-bitowej).
  2. Jeżeli nie wiesz, czy Twój Windows jest 32-, czy 64-bitowy: otwórz menu Start, w jego polu wyszukiwania wpisz "system", następnie na liście która się pojawi, kliknij "System" (w grupie "Panel sterowania"). W oknie które się pokaże, jedna z linijek będzie nosiła nazwę "Typ systemu" - i wskaże, jaki wariant posiadasz.
  3. Rozpakuj pobrany plik .zip, w wypakowanym folderze zlokalizuj plik o nazwie "PluginManager.dll" (zwykle w podfolderze "plugins") - skopiuj lub wytnij ów plik, a następnie wklej do folderu "plugins" w katalogu Notepad++ (zwykle "C:\Program Files\Notepad++\plugins").
  4. Zrestartuj (zamknij i uruchom ponownie) program Notepad++.


Sprawdzanie pisowni.

  1. Z menu "Wtyczki" wybierz opcję "Plugin Manager/Show Plugin Manager" - jeśli nie znajdujesz takiej opcji, wykonaj poprzednią (powyższą) instrukcję dot. katalogu dodatków
  2. Kliknij przycisk "Settings" w lewej dolnej części okna.
  3. Jeśli nie są zaznaczone, zaznacz opcje: "Show unstable plugins", "Force HTTP instead of HTTPS for downloading plugin list" oraz "Use development plugin list (may contain untested, unvalidated or uninstallable plugins)".
  4. Potwierdź przyciskiem "OK".
  5. Zamknij okno przyciskiem "Close" - zrestartuj Notepad++, uruchom ponownie Plugin Manager z menu "Wtyczki" (jak w punkcie 1).
  6. Zlokalizuj na liście (na zakładce "Available") pozycję o nazwie "DSpellCheck" - zaznacz ją i kliknij przycisk "Install".
  7. Jeżeli nic się nie dzieje - zamknij wszystkie okna, wejdź na stronę https://github.com/Predelnik/DSpellCheck/releases oraz w najbliższej od góry sekcji "Downloads" pobierz plik "DSpellCheck_x64.zip" dla wersji 64-bitowej lub "DSpellCheck_x86.zip" dla wersji 32-bitowej (jeżeli nie wiesz, jaki wariant systemu operacyjnego posiadasz - skorzystaj z poprzedniej instrukcji, punkt 2).
  8. Rozpakuj pobrany plik .zip, powinien pojawić się plik "DSpellCheck.dll" - skopiuj lub wytnij ów plik, po czym wklej do folderu "plugins" w katalogu Notepad++ (zwykle "C:\Program Files\Notepad++\plugins").
  9. Zrestartuj Notepad++ - po ponownym uruchomieniu wybierz z menu "Wtyczki/DSpellCheck" - zaznacz (jeśli już nie jest zaznaczona) opcję "Spell Check Document Automatically".
  10. Ponownie wejdź do menu "Wtyczki/DSpellCheck", tym razem wybierając "Change Current Language/język jaki chcesz aby był sprawdzany".
  11. Jeżeli interesującego Cię języka nie ma na liście, posłuż się opcją "Download More Languages..." - w okienku które się pojawi znajdź język jakiego szukasz, zaznacz, po czym kliknij przycisk "Install Selected".
  12. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, powinien wyświetlić się komunikat w stylu:
    "Dictionaries copied: English (Great Britain)"
    (w tym przypadku zainstalowany brytyjski angielski)
  13. Potwierdź przyciskiem "OK".
  14. Wykonaj ponownie punkt 10 tej instrukcji.
  15. Jeżeli chcesz aby Notepad++ sprawdzał więcej niż jeden język jednocześnie (automatycznie rozpoznając, z którym ma do czynienia w danej chwili) - wybierz z menu Notepad++'a: "Wtyczki/DSpellCheck/Change Current Language/Multiple Languages", a następnie "Wtyczki/DSpellCheck/Change Current Language/Set Multiple Languages...".
  16. Na liście która się pojawi, zaznacz interesujące Cię języki, które mają być sprawdzane na bieżąco, po czym potwierdź przyciskiem "OK".

Ciekawostka: możesz zmienić sposób, na jaki będą oznaczane błędnie napisane oraz nierozpoznane wyrazy - w tym celu wejdź do menu "Wtyczki/DSpellCheck", tym razem wybierając "Settings...", przejdź na zakładkę "Advanced" i poeksperymentuj z wariantami dostępnymi na liście "Underline Style" - każdorazowo potwierdzając wybór przyciskiem "Apply" (najlepiej mieć wcześniej w oknie notatnika przygotowane jakieś błędnie napisane słowo).


Losowe cytaty.

  1. Kliknij prawym przyciskiem ikonkę której używasz do uruchamiania programu Notepad++ - a następnie wybierz "Właściwości".
  2. Do zawartości pola "Element docelowy" dodaj (po cudzysłowie i spacji) słowo (wraz z myślnikiem) -qnrandom. Efekt powinien wyglądać np. tak:
    "C:\Program Files\Notepad++\notepad++.exe" -qnrandom
  3. Potwierdź, klikając przyciski "Zastosuj" oraz "OK".
  4. Po ponownym uruchomieniu Notepad++ powinien już wyświetlić losowy cytat.


Kolorowanie składni dla programistów.

  1. Otwórz w Notepad++ plik zawierający kod w języku, w którym programujesz. Jeżeli składnia nie jest aktualnie kolorowana - z menu programu wybierz "Ustawienia/Konfigurator stylów...", a następnie odznacz opcje "Używaj globalnego koloru czcionki" oraz "Używaj globalnego koloru tła".
  2. Potwierdź przyciskiem "Zapisz i zamknij" - od tej pory program powinien już kolorować składnię.


Pionowe zakładki.

  1. Z menu programu wybierz "Ustawienia/Preferencje...".
  2. Na zakładce "Ogólne" w kolumnie "Pasek zakładek" znajdziesz opcję "Pionowo" - zaznacz ją.
  3. Kliknij przycisk "Zamknij" - zakładki powinny być już ułożone pionowo.


Wygląd w Twoim guście.

  1. Z menu programu wybierz "Ustawienia/Konfigurator stylów...".
  2. W polu "Dostępne style" wybierz "Default (styles.xml)".
  3. W kolumnie "Język" zaznacz "Global Styles" - w kolumnie "Nazwa stylu" odnajdziesz wypisane poszczególne elementy składające się na wygląd programu (od koloru tła i czcionki po najmniejsze detale - przyda się znajomość angielskiego).
  4. Wprowadzane zmiany części pozycji zauważysz od razu odzwierciedlone w oknie programu.
  5. Aby zapisać postępy komponowania Twojego Własnego wyglądu, kliknij przycisk "Zapisz i zamknij".

 

Nareszcie notatnik bez (zbędnego) zachodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz