Nareszcie notatnik bez (zbędnego) zachodu.
Dużo notujesz? Możesz ucieszyć się z notatnika który nie zajmuje uwagi niczym więcej poza notowaniem: nie musisz pamiętać o zapisywaniu plików, nadawaniu im nazwy, czy o tym gdzie skończyłeś/aś pracę ostatnio. W dodatku wizualnie też przypomina bardziej tradycyjny notatnik - z pionowo ułożonymi zakładkami :) .
Dodajmy do tego sprawdzanie pisowni, kolorowanie składni dla programistów, losowe cytaty oraz dostosowanie wyglądu wysoce pod własny gust - i mamy notatnik marzeń ;) .
How-to - jak włączyć:
Katalog dodatków ("wtyczek").
- Sprawdź, czy Twój Notepad++ posiada opcję "Plugin Manager" w menu "Wtyczki". Jeśli nie, wejdź na stronę https://github.com/bruderstein/nppPluginManager/releases - znajdziesz tam najnowszą wersję "PluginManager", którą pobierzesz, klikając (pod napisem "Downloads") link o nazwie kończącej się na "...UNI.zip" (np. "PluginManager_v1.4.9_UNI.zip" dla wersji 32-bitowej) lub "...x64.zip" (np. "PluginManager_v1.4.9_x64.zip" dla wersji 64-bitowej).
- Jeżeli nie wiesz, czy Twój Windows jest 32-, czy 64-bitowy: otwórz menu Start, w jego polu wyszukiwania wpisz "system", następnie na liście która się pojawi, kliknij "System" (w grupie "Panel sterowania"). W oknie które się pokaże, jedna z linijek będzie nosiła nazwę "Typ systemu" - i wskaże, jaki wariant posiadasz.
- Rozpakuj pobrany plik .zip, w wypakowanym folderze zlokalizuj plik o nazwie "PluginManager.dll" (zwykle w podfolderze "plugins") - skopiuj lub wytnij ów plik, a następnie wklej do folderu "plugins" w katalogu Notepad++ (zwykle "C:\Program Files\Notepad++\plugins").
- Zrestartuj (zamknij i uruchom ponownie) program Notepad++.
Sprawdzanie pisowni.
- Z menu "Wtyczki" wybierz opcję "Plugin Manager/Show Plugin Manager" - jeśli nie znajdujesz takiej opcji, wykonaj poprzednią (powyższą) instrukcję dot. katalogu dodatków
- Kliknij przycisk "Settings" w lewej dolnej części okna.
- Jeśli nie są zaznaczone, zaznacz opcje: "Show unstable plugins", "Force HTTP instead of HTTPS for downloading plugin list" oraz "Use development plugin list (may contain untested, unvalidated or uninstallable plugins)".
- Potwierdź przyciskiem "OK".
- Zamknij okno przyciskiem "Close" - zrestartuj Notepad++, uruchom ponownie Plugin Manager z menu "Wtyczki" (jak w punkcie 1).
- Zlokalizuj na liście (na zakładce "Available") pozycję o nazwie "DSpellCheck" - zaznacz ją i kliknij przycisk "Install".
- Jeżeli nic się nie dzieje - zamknij wszystkie okna, wejdź na stronę https://github.com/Predelnik/DSpellCheck/releases oraz w najbliższej od góry sekcji "Downloads" pobierz plik "DSpellCheck_x64.zip" dla wersji 64-bitowej lub "DSpellCheck_x86.zip" dla wersji 32-bitowej (jeżeli nie wiesz, jaki wariant systemu operacyjnego posiadasz - skorzystaj z poprzedniej instrukcji, punkt 2).
- Rozpakuj pobrany plik .zip, powinien pojawić się plik "DSpellCheck.dll" - skopiuj lub wytnij ów plik, po czym wklej do folderu "plugins" w katalogu Notepad++ (zwykle "C:\Program Files\Notepad++\plugins").
- Zrestartuj Notepad++ - po ponownym uruchomieniu wybierz z menu "Wtyczki/DSpellCheck" - zaznacz (jeśli już nie jest zaznaczona) opcję "Spell Check Document Automatically".
- Ponownie wejdź do menu "Wtyczki/DSpellCheck", tym razem wybierając "Change Current Language/język jaki chcesz aby był sprawdzany".
- Jeżeli interesującego Cię języka nie ma na liście, posłuż się opcją "Download More Languages..." - w okienku które się pojawi znajdź język jakiego szukasz, zaznacz, po czym kliknij przycisk "Install Selected".
- Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, powinien wyświetlić się komunikat w stylu:
"Dictionaries copied: English (Great Britain)"
(w tym przypadku zainstalowany brytyjski angielski) - Potwierdź przyciskiem "OK".
- Wykonaj ponownie punkt 10 tej instrukcji.
- Jeżeli chcesz aby Notepad++ sprawdzał więcej niż jeden język jednocześnie (automatycznie rozpoznając, z którym ma do czynienia w danej chwili) - wybierz z menu Notepad++'a: "Wtyczki/DSpellCheck/Change Current Language/Multiple Languages", a następnie "Wtyczki/DSpellCheck/Change Current Language/Set Multiple Languages...".
- Na liście która się pojawi, zaznacz interesujące Cię języki, które mają być sprawdzane na bieżąco, po czym potwierdź przyciskiem "OK".
Ciekawostka: możesz zmienić sposób, na jaki będą oznaczane błędnie napisane oraz nierozpoznane wyrazy - w tym celu wejdź do menu "Wtyczki/DSpellCheck", tym razem wybierając "Settings...", przejdź na zakładkę "Advanced" i poeksperymentuj z wariantami dostępnymi na liście "Underline Style" - każdorazowo potwierdzając wybór przyciskiem "Apply" (najlepiej mieć wcześniej w oknie notatnika przygotowane jakieś błędnie napisane słowo).
Losowe cytaty.
- Kliknij prawym przyciskiem ikonkę której używasz do uruchamiania programu Notepad++ - a następnie wybierz "Właściwości".
- Do zawartości pola "Element docelowy" dodaj (po cudzysłowie i spacji) słowo (wraz z myślnikiem) -qnrandom. Efekt powinien wyglądać np. tak:
"C:\Program Files\Notepad++\notepad++.exe" -qnrandom - Potwierdź, klikając przyciski "Zastosuj" oraz "OK".
- Po ponownym uruchomieniu Notepad++ powinien już wyświetlić losowy cytat.
Kolorowanie składni dla programistów.
- Otwórz w Notepad++ plik zawierający kod w języku, w którym programujesz. Jeżeli składnia nie jest aktualnie kolorowana - z menu programu wybierz "Ustawienia/Konfigurator stylów...", a następnie odznacz opcje "Używaj globalnego koloru czcionki" oraz "Używaj globalnego koloru tła".
- Potwierdź przyciskiem "Zapisz i zamknij" - od tej pory program powinien już kolorować składnię.
Pionowe zakładki.
- Z menu programu wybierz "Ustawienia/Preferencje...".
- Na zakładce "Ogólne" w kolumnie "Pasek zakładek" znajdziesz opcję "Pionowo" - zaznacz ją.
- Kliknij przycisk "Zamknij" - zakładki powinny być już ułożone pionowo.
Wygląd w Twoim guście.
- Z menu programu wybierz "Ustawienia/Konfigurator stylów...".
- W polu "Dostępne style" wybierz "Default (styles.xml)".
- W kolumnie "Język" zaznacz "Global Styles" - w kolumnie "Nazwa stylu" odnajdziesz wypisane poszczególne elementy składające się na wygląd programu (od koloru tła i czcionki po najmniejsze detale - przyda się znajomość angielskiego).
- Wprowadzane zmiany części pozycji zauważysz od razu odzwierciedlone w oknie programu.
- Aby zapisać postępy komponowania Twojego Własnego wyglądu, kliknij przycisk "Zapisz i zamknij".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz